wtorek, 16 czerwca 2015

"Jadalne rośliny dziko rosnące" - wydawnictwo Vital
Dziś opiszę kolejną ciekawą książkę wydawnictwa Vital pod tytułem "Jadalne rośliny dziko rosnące" autorstwa Steffena Guido Fleischhauera, Jurgena Guthmanna i Rolanda Spiegelbergera.

Autorzy


Opis: 
Numer wydania: 1
Rok wydania: 2014
Format: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 336
Oprawa: miękka

W przyrodzie występuje szeroki wybór dziko rosnących roślin jadalnych. Mogą one wzbogacić nasz jadłospis i charakteryzują się wysoką zawartością cennych substancji odżywczych i leczniczych. Obecnie w zdecydowanej większości stanowią one pożywienie, którego nigdzie nie można kupić, które możesz sam nazbierać, przyrządzić i delektować się ich smakiem. Książka ta jest łatwym w zastosowaniu przewodnikiem. Znajdziesz w niej informacje o 200 najważniejszych i najbardziej u nas rozpowszechnionych dziko rosnących roślinach jadalnych wraz z ich ilustracjami. Uzyskasz szczegółowe dane dotyczące tego, jakie części roślin można zbierać o danej porze roku i w jaki sposób je wykorzystać. Nauczysz się także rozpoznawać trujące rośliny, które można pomylić z jadalnymi. Zdrowie i smak natury. Cena: ok. 50 zł, można ją dostać w sklepie internetowym Vitalini24.pl TUTAJKilka słów ode mnie: Książka zdecydowanie dla miłośników zielarstwa, naturalnej żywności i zdrowego trybu życia. Zawiera aż 200 gatunków polskich roślin oraz ich składniki odżywcze i właściwości lecznicze. 
Książka ma efektowną zieloną oprawkę, która przyciąga uwagę, kojarzy się z łąką i z naturą. Z przodu przy oprawce mamy dołączoną zakładkę, w której znajduje się podział roślin według rodzaju liści i numery stron, na których te rośliny są opisane, oraz inne wskazówki/legenda. Z tyłu z kolei jest zakładka opisująca autorów książki wraz ze zdjęciami. Poza zakładką z podziałem roślin według liści, w książce mamy oczywiście spis treści oraz alfabetyczny spis roślin, dzięki temu szybko znajdziemy interesującą nas roślinkę. 
Książka napisana jest na papierze kredowym, do każdego opisu dołączone jest zdjęcie rośliny oraz rysunek, opisane są jej cenne substancje, zastosowanie w kuchni, działanie lecznicze, łacińska nazwa, okres w którym nadaje się do spożycia, oraz szczegółowy podział wraz z opisem liści, kwiatów, korzeni i nasion. Wszystko zaprezentowane jest bardzo dokładnie i szczegółowo, tak że ciężko byłoby nam się pomylić przy zbiorach. W książce znajduje się również dział, w którym opisane są rośliny trujące zbliżone wyglądem do tych jadalnych, co jest ważne dla początkujących , zielonych w temacie jak ja :). 
Dodatkowo w naszym zielarskim przewodniku znajdziemy tabelę okresu zbiorów, w której szczegółowo, przy każdej roślinie zaznaczony jest okres zbiorów liści, kwiatów, nasion i korzeni. Znajdziemy tam również opis ważnych substancji roślinnych od A do Z jak Alantoina czy Flawonoidy. 
Podsumowując, bardzo ciekawy przewodnik dla osób interesujących się takimi tematami. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile roślin wokół nas nadaje się do zjedzenia, możemy je znaleźć na łące czy w lesie i zjadać za darmo całymi garściami, jednocześnie zdrowo odżywiając i oczyszczając organizm. Na codzień chodzimy do hipermarketów i wydajemy pieniądze na sałatki pełne chemii sprowadzane z daleka i pryskane niewiadomo czym, tymczasem pod stopami rosną nam prawdziwe skarby bogate w witaminy, które nie tylko możemy zjeść, ale i możemy się nimi leczyć, jak to robiły nasze prababcie i zielarki dawno dawno temu :). Polecam. 

19 komentarzy:

 1. Wow, to naprawdę ciekawe. :-) Chętnie bym przeczytała taką książeczkę i dowiedziała się z niej paru informacji. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie dookoła pełno ziół, czasem z mamą jakieś zbieramy. Przydałaby się nam taka książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiem czy bym się odważyła zjeść takie rośliny dziko rosnące, gdzie nie wiadomo kiedy i jak zostały podlane przez przypadkowego czworonożnego przyjaciela. ale są ludzie którym to nie przeszkadza ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. przydałaby się taka książka :) +obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chciałabym ją mieć w swojej biblioteczce:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mimo, że nie ciągnie mnie do zbierania roślin itp. to książka może być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. przydatna ksiazka :) super :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydałaby mi się taka książka, bo chętnie bym zasmakowała jadalnych dzikusów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. wow, to coś w sam raz dla mojej mamy, bo jest zielarką z pasji ^^ niestety testuje na mnie te świństwa xDD

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie bym przeczytała, ale obawiam się, że miałabym problem ze znalezieniem bezpiecznych, czystych roślin do zjedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ładnie wydana, na pewno zwróciłaby moją uwagę na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna książka, na pewno przydatna ! :)
  Zapraszam do mnie na rozdanie kosmetyczne! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. oo to coś zdecydowanie dla nas:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przydatna książka tylko, że ja nie miałabym czasu na ich zbieranie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chciałybyśmy taką książkę, bo już od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad tym co właściwie mamy na ogródku dziko rosnącego :D

  OdpowiedzUsuń