środa, 5 października 2016

Księgarnia Tania Książka - "Głowa. Instrukcja użytkowania" Czesław Bielecki

Odkąd pamiętam, zawsze bardzo lubiłam czytać różnego rodzaju poradniki, a w szczególności te, które dotyczą naszej sfery psychicznej, uczą jak poprawić jakość swojego życia i żyć bardziej efektywnie.
Jednym z interesujących poradników dotyczących naszej "głowy", jest książka, którą niedawno miałam przyjemność przeczytać, o intrygującym tytule "Głowa. Instrukcja użytkowania" autorstwa Czesława Bieleckiego.Jeśli chodzi o kwestie techniczne, książka ma solidną, twardą oprawkę i jest dość gruba, bo zawiera aż 224 strony. Została wydana w tym roku. 
Poradnik podzielony jest na cztery części, z których każda zawiera około dziesięć, dość krótkich rozdziałów, wzbogaconych rysunkami światowej sławy grafika, Janusza Kapusty. Dodatkowo na koniec każdego tematu, autor zaleca specjalne ćwiczenia związane z tym, o czym była mowa w danym rozdziale, przykładem jest ćwiczenie nr. 17 widoczne na powyższym zdjęciu.
Jeśli chodzi o poziom trudności książki, oceniłabym go jako średni, zdecydowanie czytanie tego poradnika wymaga uwagi i skupienia, czasami pojawiają się w nim trudne słowa, które (wstyd się przyznać :D) musiałam sprawdzać w słowniku. Z pewnością jest to poradnik zmuszający do myślenia, widać, że osoba która go pisała, posiada dużą wiedzę, inteligencję i doświadczenie życiowe.

Książka "Głowa. Instrukcja użytkowania" jak sama nazwa wskazuje, radzi jak używać głowy, a konkretnie autor opisuje jak w efektywny sposób łączyć dwie ważne funkcje umysłu, czyli myślenie i działanie oraz jak skutecznie dążyć do celu.
Autor książki, Czesław Bielecki, jest z wykształcenia architektem, pisarzem i politykiem, co widać przy każdym podjętym w książce temacie, gdzie podaje przykłady z własnego życia, odnosi się do wydarzeń historycznych i politycznych naszego kraju, a także kanonu lektur, które według autora są ważne, dają do myślenia i kształtują charakter. Pan Czesław wspomina nawet w swoim poradniku, że zalecał przeczytanie wielu z tych książek swoim synom jeszcze w okresie dorastania, a na końcu podaje spis znanych autorów, których dzieła warto polecić dzieciom do czytania w konkretnym wieku np. do 12 roku życia, albo między 12 a 16 rokiem życia. 

Czytając ten poradnik można dostrzec, że autor jest świetnym psychologiem, czy popularnym dziś coachem, mimo, że oficjalnie nie ma tego na liście jego zawodów, którymi się trudzi. Widać tu jego spostrzegawczość i bystrość umysłu.
Książka zawiera wiele błyskotliwych uwag i spostrzeżeń opisujących ludzkie myślenie i zachowania utrudniające drogę do osiągania celu i sukcesów w życiu, potwierdzonych przykładami z życia. A zarazem zawiera cenne porady, które są praktykowane przez autora i potwierdzone jego własnym doświadczeniem, jak to dążenie do celu sobie ułatwić. 
Niektóre z podjętych w książce tematów, to analiza popełnionych błędów, uporządkowanie życia, sprecyzowanie celów, twórczość i organizacja, skuteczność, decyzje czy intuicja, a to tylko nieliczne z jakże ważnych i istotnych w naszym życiu zagadnień, nad którymi warto się zastanowić. 

Kluczowym przekazem poradnika jest zwrócenie uwagi również na to, by nasze cele były realne, a nie oderwane od rzeczywistości. To wymaga obserwacji siebie, poznawania swoich wad i zalet, swoich pasji, predyspozycji, swojego charakteru. Ważne by dążyć do tego kim być możemy, a nie kim być nie możemy, bo się do tego zwyczajnie nie nadajemy. Obserwacja i poznanie siebie pozwoli na sprecyzowanie swoich celów i podejmowanie odpowiednich decyzji. 
Ten temat szczególnie pokazał mi jak nieprzemyślane były kiedyś moje decyzje dotyczące np. wyboru szkoły średniej, a później policealnej, ten brak poznania siebie i chore ambicje, spowodowały, że mam zawody, do których kompletnie się nie nadaję i straciłam kilka ładnych lat swojego życia, można powiedzieć, że bezsensownie. 

Właśnie poprzez tego typu kwestie, autor doradza jak nie popełniać więcej błędów i stać się człowiekiem świadomym siebie i otaczającej rzeczywistości, jak być człowiekiem zorganizowanym, odpowiedzialnym, skutecznym, prawdziwym, realnie podchodzącym do życia i codziennych problemów. W jednym z cytatów autor pisze: "Pokazuję, jak najprościej organizować pracę własnego umysłu dla skutecznego działania. Słowem - jak programować samego siebie", i tym właśnie cytatem można w skrócie podsumować książkę.

Poradnik "Głowa. Instrukcja użytkowania" poleciłabym każdemu, kto chciałby żyć lepiej i efektywniej, kto chce się rozwijać i żyć świadomie, a w szczególności osobom stojącym przed ważnymi wyborami życiowymi np. takimi jak wybór szkoły. Mimo, że książka do najłatwiejszych nie należy, przy odrobinie koncentracji i uważnego czytania, można wynieść z niej wiele cennych porad i wprowadzić je w życie, poprawiając jego jakość. Polecam :).
Sugerowana cena książki wynosi 39.90 zł, natomiast w Księgarni Tania Książka możecie ją dostać o prawie 10 zł mniej, czyli w cenie 29.93 zł, dlatego zachęcam do zajrzenia na stronę Księgarni.

Facebook


19 komentarzy:

 1. Chętnie zapoznałabym się z treścią tej książki. Lubię takie poradniki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy przypadłaby mi do gustu , nie przepadam za takimi poradnikami .

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam przeczucie, że by mi się spodobała. W mojej głowie wieczny bałagan i pomieszanie z poplątaniem - więc takiej lektury nigdy zbyt wiele :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł na pewno wpada do głowy :D
  pozdrawiam cieplutko myszko :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo chętnie sięgam po poradniki :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Chwytliwy tytuł i z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. hmmm, chyba nie dla mnie :/ nie za bardzo lubię poradniki.

  OdpowiedzUsuń
 8. myślę, że niejedna osoba musiałaby przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym przejrzała fajne obrazki pokazujące

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię zajrzeć do takich poradników :)

  OdpowiedzUsuń
 11. tez uwielbiam tego typu ksiazki! poszukam po angielsku :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie potrafimy potem wcielić w życie tego co przeczytamy :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa książka, warto przeczytać :)

  Obserwuję i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. wydaje się naprawdę ciekawym poradnikiem. Chętnie bym sięgnęła.
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń