sobota, 1 października 2016

Księgarnia Tania Książka - "Nieperfekcyjna mama" Anna Dydzik

Każda mama doskonale wie, że macierzyństwo to nie tylko radość z przyjścia na świat małego człowieczka, z jego dorastania i rozwijania się, ale to też ogromny trud, wyrzeczenia i poświęcenie.
Sytuację mam, dodatkowo utrudniają wymogi dzisiejszego świata, wszędzie, czy to w telewizji, w gazetach czy w internecie, kreuje się wizerunek idealnych kobiet, matek, żon i pań domu, zawsze pięknych, uśmiechniętych i radosnych, doskonale radzących sobie ze wszystkim. Niestety ludzie nie są idealni, mają swoje wady i gorsze dni, i choćbyśmy nie wiem jak się starały dążyć do ideału, to nigdy nie osiągniemy go w 100%.
W księgarniach dostępne są pełne cennych rad poradniki przeznaczone dla mam, by nauczyć je jak radzić sobie z trudami macierzyństwa, ale są i takie, które dbają o sferę psychiczną młodych mam, uczą jak nie poddać się szaleństwu dzisiejszego świata i jak radzić sobie nie będąc idealną.
Jednym z takich poradników, a raczej antyporadników, który chciałabym dziś zaprezentować, jest książka autorstwa Anny Dydzik pod tytułem "Nieperfekcyjna mama".


Autorka książki jest popularną blogerką, mamą trójki dziewczynek i zarówno na swoim blogu, jak i w poradniku, pomaga kobietom przetrwać trudny czas macierzyństwa, doradza jak nie zwariować, inspiruje i motywuje do dalszego działania i niepoddawania się.

Sama książka prezentuje się estetycznie, skierowana jest przede wszystkim do kobiet, więc kolorystyka okładki jest w bardzo kobiecych barwach :). Na okładce, oprócz tytułu, narysowana jest mama wykonująca kilka czynności naraz, czyli idealnie trafia w wizerunek wielu dzisiejszych matek Polek, zapracowanych i zmęczonych. 
Książka znajduje się w miękkiej oprawce, wykonanej z miłego w dotyku papieru, zawiera 240 stron i została wydana w tym roku. 
Napisana jest prostym, przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdej czytelniczki. Podzielona na trzy rozdziały, a każdy z nich zawiera wiele ciekawych tematów, które napisane są krótko i zwięźle niczym posty na blogu. To sprawia, że książkę czyta się lekko i przyjemnie, tak jakby czytało się bloga koleżanki w internecie.
Poradnik napisany jest przejrzystą czcionką, przy każdym rozdziale jest miejsce na obrazek mamy z okładki książki, w środku znajdziemy również wiele mądrych, życiowych cytatów zaznaczonych na różowo.

Autorka opisuje w książce przede wszystkim swoje doświadczenia, które są bliskie niejednej mamie, czytając niektóre fragmenty czułam się, jakby ta książka opisywała moją historię.
W poradniku zawarte są wszystkie momenty od poczęcia, poprzez poród i dalsze wychowywanie dzieci i przede wszystkim psychiczne samopoczucie mamy, związane z tymi poszczególnymi etapami życia.
Moment narodzin dziecka, to zarazem piękna, wzruszająca chwila, ale także całkowita zmiana życia kobiety, zmiana wymagająca poświęcenia.
Życie przy małym, rozdartym człowieczku, który nie umie mówić i nie pokaże co mu dolega, okazuje się nie być takie kolorowe jak w reklamach telewizyjnych. Nieprzespane noce, baby blues, ząbkowanie i inne dolegliwości malucha, a do tego jeszcze różne komentarze ludzi z zewnątrz i jakby tego było mało, dochodzi jeszcze zmiana w relacji małżeńskiej, która sprawia, że niejednokrotnie nad związkiem pojawiają się czarne chmury.
Taka zmiana często jest zbyt dużym obciążeniem psychicznym dla kobiety, wizja szczęśliwej i radosnej mamy pęka niczym bańka mydlana, a pojawia się szara i brutalna rzeczywistość, z którą jakoś trzeba sobie radzić. Właśnie w tą sferę naszego życia wkracza autorka poradnika, ucząc kobiety jak to wszystko przetrwać, jak pozbyć się poczucia winy związanego z brakiem perfekcji, jak radzić sobie będąc nieperfekcyjną mamą, jak spojrzeć na siebie obiektywnie i pogodzić się z tym, że nie jesteśmy idealne.

Autorka na podstawie własnego doświadczenia z trójką swoich dzieci, podejmuje też tematy dylematów z jakimi spotykają się kobiety we wczesnym macierzyństwie, choćby takich jak karmienie. Jednak nie znajdziemy tutaj porad co robić i czego nie robić, a raczej jak podjeść do tematu z dystansem, jak kierować się własną intuicją i przede wszystkim dobrem dziecka, a nie odgórnie narzuconymi zasadami, które przeczytamy na forach, czy innych stronach internetowych.

Książka dedykowana jest każdej mamie i przyszłej mamie, może być inspiracją i motywacją do walki o siebie i szczęście swojej rodziny, ale także pocieszeniem i usprawiedliwieniem dla naszych słabości.
Poradnik daje przyzwolenie na bycie nieidealną, na popełnianie błędów, posiadanie chwil zwątpienia, a nawet złości.
Uczy, że nie trzeba podążać za aktualną modą, przejmować się opiniami innych i zamykać się w ramkach, narzuconych schematach. W końcu każda z nas, jak i nasze dzieci to indywidualność wymagająca specjalnego podejścia, nie jesteśmy identyczni, dlatego nie zawsze powszechnie dostępne porady muszą się sprawdzać w naszym przypadku.

W książce autorka podejmuje jeszcze jeden ważny temat, czyli jak być kobietą, nie zaniedbaną, zakompleksioną kurą domową, a prawdziwą, szczęśliwą kobietą, dbającą również o swoje potrzeby, posiadającą plany i marzenia. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego nie wolno zapominać o sobie, nawet jeśli w początkowym etapie macierzyństwa jest to trudne.

Przekaz jaki niesie ten poradnik można streścić krótkim cytatem, otóż "Nie musi być perfekcyjnie. Wystarczy, że jest fajnie".
Zachęcam wszystkie mamy i przyszłe mamy do przeczytania książki naszej koleżanki blogerki, znajdziecie tam wartościową wiedzę i ważne porady jak nie dać się zwariować :). Polecam.Książka dostępna jest w księgarni Tania Książka w cenie o wiele niższej niż rynkowa, bo za jedyne 26.18 zł, dlatego zachęcam do zajrzenia na stronę księgarni :).Facebook


19 komentarzy:

 1. Po poradniki sięgam często, ten zapowiada się dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardo mi się podoba że powstają tego typu poradniki! O

  OdpowiedzUsuń
 3. Może za kilka lat po nią sięgnę :) chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę że w ogóle ktoś piszę tego typu poradniki. Młodym mamą przydadzą się w szczególności.
  Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się być bardzo ciekawa i z pewnością przyda się nie jednej młodej mamie. :)

  http://stylistfashioon.blogspot.com/2016/09/dziewczecy-look.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla mnie :) Lubię takie poradniki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię poradniki :) mam wrażenie, że ułatwiają mi życie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak będziemy się przygotowywać do roli mamy to chętnie wrócimy do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. póki co mamą nie jestem, ale na pewno będę - więc ksiązkę mam na uwadze:D
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za poradnikami :) ALe fajnie się prezentuje :]

  OdpowiedzUsuń
 11. na razie nie dla mnie, ale za kilka lat może po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Może kiedyś i ja po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na razie to nie dla mnie, ale kto wie, może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie, że takie mamy jak my piszą książki i się wybijają :) Mam wielką ochotę przeczytać tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń