czwartek, 27 października 2016

Księgarnia Tania Książka - "Planeta grubasów" David Lewis & Margaret Leitch

Na całym świecie nadmiar kilogramów staje się coraz większym problemem, a wymyślne diety i nieskuteczne środki odchudzające powstają jak grzyby po deszczu. Niestety niezdrowa, wysokokaloryczna żywność i mało aktywny tryb życia, sprawiły iż otyłość jest chorobą cywilizacyjną i co roku dopada coraz więcej osób, w tym dzieci.
Mimo iż cywilizowany świat daje tak ogromny dostęp do wiedzy na temat zdrowego odżywiania - jak choćby możliwość korzystania z pomocy dietetyków czy trenerów personalnych, informacje w internecie, a także poradniki i inne książki zdrowotne dostępne w księgarniach - to duża grupa ludzi nie jest świadoma tego jak wysoko przetworzona żywność i brak ruchu wpływa na ich zdrowie.
W dzisiejszym wpisie zaprezentuję książkę, która szczególnie powinna zainteresować osoby w problemem nadwagi czy otyłości, gdyż w całości jest ona poświęcona temu tematowi, a jej tytuł to "Planeta grubasów" autorstwa dr Davida Lewisa i dr Margaret Leitch.
Informacje szczegółowe:

Tytuł: Planeta grubasów
Autorzy: Margaret Leitch, Lewis David
Wydawnictwo: Vivante
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 368
Podtytuł: Jak uciec z pułapki otyłości
Oryginalny tytuł: Fat planet. The Obesity Trap and How We Can Escape It
Wymiary: 14.5x20.5x2.5 cmKsiążka jest mi szczególnie bliska, gdyż do niedawna problem otyłości dotyczył również mojej osoby i moje doświadczenie związane z tyciem i trudnościami osób w większych rozmiarach, jest dokładnie takie jak opisane w tej publikacji.
Autorzy książki, Neurolog dr David Lewis oraz naukowiec dr Margaret Lewis zaangażowana w promocję zdrowia, przedstawili w niej szczegółowy przebieg procesu tycia, przyczyny, oraz jak z tym walczyć gdy już nadwaga nas dotyczy.
Ze względu na to, że autorzy mają związek z nauką, informacje zapisane w książce są poparte licznymi badaniami naukowymi, a książka jest bogatym i rzetelnym źródłem wiedzy dla osób, które chciałyby się dowiedzieć wszystkiego na temat nadwagi już od podstaw.

Książka podzielona jest na 5 części, a każda z nich dotyczy innej sfery związanej z otyłością, w poszczególnych częściach znajdziemy po 3 rozdziały z ciekawymi zagadnieniami. Bardzo interesującym działem, który rzadko się spotyka w innych tego typu poradnikach, jest np. biologia otyłości, gdzie zawarte są informacje dotyczące tycia z punktu widzenia biologii, są nawiązania do naszych przodków i innych ssaków oraz próby poszukiwania biologicznych przyczyn tycia. Tak naprawdę w czasach gdy przemysł nie był rozwinięty, a ludzie często głodowali, takie odkładanie się tkanki tłuszczowej było zaletą, dawało zapasowe źródło energii, gdyby nie to, być może nasz gatunek w ogóle by nie przeżył.
Jest to bardzo ciekawa część, można się z niej sporo dowiedzieć.

Oczywiście pozostałe działy są równie interesujące, gdyż każdy z nich podejmuje jakiś ważny temat i daje istotną wiedzę, która może uświadomić osoby otyłe i pomóc w walce z ich problemem.
Z pewnością kolejną ważną częścią jest ta dotycząca otyłości i mózgu, a w tej dziedzinie autorzy posiadają fachową wiedzę.
Niestety często problem nadwagi związany jest z przejadaniem się na tle nerwowym, pod wpływem stresów i jest czymś w rodzaju uzależnienia, tak jak palenie papierosów czy alkoholizm. Z własnego doświadczenia wiem, że pracę nad sobą trzeba zacząć właśnie od mózgu, gdyż to tam wszystko się zaczyna, ciężko jest zmienić swoje nawyki jeśli nie zmieni się myślenia i nie zacznie walczyć z jedzeniem (niezdrowym) tak jak z każdym innym nałogiem.

Tematem, który powinien zainteresować każdego, nie tylko osoby z problemem tycia, są wszelkiego rodzaju psychomanipulacje ze strony producentów żywności, autorzy prześwietlają szokujące praktyki korporacji, którym zależy by ludzie spożywali jak najwięcej "śmieciowego jedzenia".
Wiele z nas nie jest świadomych, że spożywanie takiego jedzenia może przynieść konsekwencje podobne do tych wywołanych przez twarde narkotyki. Często produkty spożywcze zawierają substancje, które stymulują potrzebę konsumpcji i uczucie ciągłego łaknienia, to kolejny chwyt, który skłania ludzi do objadania się niezdrową żywnością.
W książce bardzo szczegółowo są opisane na przykład substancje zawarte w czekoladzie i jak ona może wpływać na nasz mózg. Kiedyś sama byłam czekoladoholiczką i w 100% zgadzam się z tymi informacjami. Wiele rzeczy uświadomiłam sobie dopiero gdy organizm odzwyczaił się od cukru, a na początku wcale nie była to łatwa walka, gdyż cukier faktycznie uzależnia jak inne używki.

Książka jak najbardziej jest godna uwagi, tytuł "Planeta grubasów" jest trafiony, gdyż aktualnie problem otyłości dotyczy całej naszej planety. Żyjemy w świecie, który sprzyja tyciu, na każdym kroku czyhają jedzeniowe pułapki i wiele osób żyje w nieświadomości, niszcząc własne zdrowie, a niejednokrotnie zdrowie swoich dzieci.
Publikacja ta jest podróżą przez fizyczne, psychologiczne i socjologiczne aspekty bycia grubym, a jej ostatnią ważną częścią są porady dotyczące mądrego, zdrowego i skutecznego odchudzania, co powinno zainteresować wszystkich pragnących zrzucić zbędne kilogramy raz na zawsze. Polecam :).


W Księgarni Tania Książka możecie kupić tą książkę za jedyne 31.92 zł, czyli o 20% taniej od ceny sugerowanej.

Facebook


17 komentarzy:

 1. Fajnie, że są takie książki, choć nie jest to książka dla mnie. Ja stresu nie zajadam tylko zaczynam sprzątać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie książka dla mnie, bardzo chętne bym ją przeczytała. Uwielbiam takie poradniki :) Dopisana do listy książek must have :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz spotykam się z tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałam o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam,ale chyba ciekawa lekturka ;-)

  http://nataliazarzycka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam, aczkolwiek warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. It seems really interesting :D

  http://angolodellamisantropia.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawa książka, chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Great post!

  You have a nice blog!

  Would you like to follow each other? Let me know on my blog.

  Have a great day!

  xoxo Jacqueline
  www.hokis1981.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie poznam strategie zrównoważonego odchudzania, zaciekawiłaś mnie tą książka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. chętnie bym poczytała ;) miałam kiedyś nadwagę, w sumie zeszłam 14 kg ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze, że książka ta może uświadomić ludziom, że nie wystarczy się głodować. Do odchudzania trzeba podejść w każdym aspekcie życia.

  OdpowiedzUsuń