niedziela, 20 listopada 2016

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP.pl - "Mały wielki przyjaciel" Elżbieta Zubrzycka

W życiu chyba każdego rodzica przychodzi moment, gdy dziecko chce mieć własne zwierzątko, a rodzic ma wiele obaw czy jest na tyle dojrzałe by móc zająć się małym stworzonkiem i czy poradzi sobie z opieką nad nim.
Bardzo dobrym pomysłem na przygotowanie dziecka do opieki nad zwierzętami są książeczki o zwierzętach, opowiadające o ich zwyczajach, a także uczące jak należy postępować z małym towarzyszem zabaw, by nie zrobić mu krzywdy. Jedną z takich ciekawych książeczek skierowanych do dzieci jest publikacja "Mały wielki przyjaciel. Jak pokochałem zwierzątko, którego nikt nie lubił" autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej.


Informacje szczegółowe:

Tytuł: "Mały wielki przyjaciel. Jak pokochałem zwierzątko, którego nikt nie lubił"
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP
Oprawa: miękka
Ilość stron: 64
Wymiary: 170x240
Rok wydania: 2016

Książeczka jest wzruszającą historią opowiadającą o przyjaźni chłopca ze szczurkiem hodowlanym, znalezionym w przydomowym ogródku. 
Początkowo płochliwy i wystraszony szczurek, powoli zaczyna się oswajać z ludźmi, z chłopcem i jego mamą, którzy regularnie go karmią i obserwują jego zachowania. Sielanka kończy się, gdy rodzinę odwiedza wredna sąsiadka z zarzutami, że po jej ogródku pląta się obrzydliwy szczur i że to wszystko ich wina, gdyż go karmią. Sąsiadka zgłasza sprawę do odpowiednich instytucji, a sama przygotowuje pułapki i trutki, które mają zabić szczura. Ten moment powoduje wielki strach u chłopca o życie małego, puchatego przyjaciela, do którego już zdążył się przywiązać, dlatego chłopiec stara się rozmawiać ze zwierzątkiem i obiecuje mu, że jak będzie się trzymał blisko, to zapewni mu odpowiednią opiekę. 

Na szczęście na miejscu pojawia się zaalarmowany przez oburzoną sąsiadkę pan szczurołap, który w sposób humanitarny łapie małe zwierzątko, jednak znowu pojawia się problem co z nim zrobić? Pan szczurołap twierdzi, że żaden sklep zoologiczny nie przyjmie takiego dzikiego szczurka i jedyne co może zrobić to wywieźć go do lasu. 
Po raz kolejny chłopiec i jego mama zasmucili się, nie mogli pozwolić, by zwierzątko, które do tej pory tak dzielnie radziło sobie zamieszkując ich ogródek, nagle zostało pozostawione na pastwę losu, w miejscu gdzie czyha na nie wiele niebezpieczeństw, dla szczurka to była pewna śmierć. Wtedy to zapadła decyzja, że mały przyjaciel pozostanie w domu, a chłopiec będzie się nim opiekował. 

W dalszej części omawiane są perypetie szczurka o imieniu Pasek i chłopca, który jest jego kochającym opiekunem. W książce możemy poznać zwyczaje tych małych zwierzątek, jakie przysmaki najbardziej lubią, jak je oswoić i jak z nimi postępować żeby czuły się bezpiecznie. To doskonała lekcja dla dzieci, które chciałyby hodować małego gryzonia, a nie mają zielonego pojęcia jak to należy robić. Publikacja może być świetnym wprowadzeniem i przygotowaniem dziecka na posiadanie zwierzątka.

W książeczce wplątane są również porady, które odnoszą się do samych dzieci i ich zachowań, na przykładzie małego stworzonka i chłopca, autorka przekazuje wiele zasad, które mają dotrzeć do młodego czytelnika (lub słuchacza :) ). Przykładowo, opisując w jaki sposób szczurek zjada kolejno każdy pokarm, nie odrywając się od tego dopóki nie zje do końca, autorka przekazuje zasadę, że warto robić jedną rzecz naraz a nie kilka, gdyż to pozwoli na szybsze i dokładniejsze wykonanie danej czynności.

Takich przekazów znajdziemy kilka w tej publikacji, ale to co najbardziej mnie poruszyło to smutny moment śmierci małego, wielkiego przyjaciela, gdzie podjęta jest tematyka trudnego zagadnienia jakim jest przemijanie.
Rzadko można trafić na książki dla dzieci, które podejmują tego typu tematy, a na przykładzie własnego syna, wiem że interesuje go temat śmierci i zadaje czasami różne pytania, na które ciężko mi znaleźć odpowiedzi, więc mówię o niebie, aniołkach itp. 
W książeczce znajdziemy piękny i wzruszający opis mówiący o wielkiej przeprowadzce do innego, lepszego świata, a sama śmierć wcale nie jest ukazana tutaj w sposób negatywny. Chłopiec opowiada o powrocie do domu, który jest nam dobrze znany, ale w czasie pobytu na ziemi, zapomniany przez nas na chwilę. Jest to opis, który zaspakaja ciekawość małego czytelnika i daje nadzieję, powoduje że zagadnienie śmierci nie budzi już takiego strachu, w końcu wszyscy się kiedyś spotkamy w DOMU.

Publikacja "Mały wielki przyjaciel. Jak pokochałem zwierzątko, którego nikt nie lubił", jest piękną historią opowiadającą o wielkiej przyjaźni. Może dać wiele pozytywnych lekcji małemu człowiekowi, który podobnie jak szczurek Pasek, często spotyka się z różnymi problemami, choćby w szkole, wśród rówieśników. Jest to opowieść, która może podnieść na duchu, przełamać uprzedzenia i zapewnić wsparcie w chwilach zwątpienia. 
Napisana przystępnym językiem trafiającym do dziecka, opatrzona pięknymi rysunkami. Zdecydowanie warta polecenia :). 


Książeczka dostępna jest na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego GWP w cenie 19.90 zł, czyli mniejszej niż cena sugerowana >>KLIK<<.
Zachęcam do przejrzenia oferty Wydawnictwa.
Facebook20 komentarzy:

 1. Mój wujek mieszkając w kamienicy podkarmiał szczura, który wchodził mu do łazienki przez wywietrznik. Szczur był rudy, wujek schizofrenikiem i myślał, że to świnka morska. To był właściwie brat mojej babci. Mówił, że ma świnkę morską ale nikt nie słuchał. Potem okazało się, że to nie były urojenia. ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że mojemu starszemu synowi by się spodobała 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie opowieści, chętnie ją przeczytam :)
  Mogłabyś poklikać w linki w poście TUTAJ ? Dzięki :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, amazing book! The pictures are awesome, thanks for sharing :)

  Kisses,
  Le Style et Moi
  http://lestyleetmoi.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 5. Thank you so much my friend :D

  I'm addicted to read books and this sounds really interesting! I want!!!

  NEW REVIEW POST | Beauty Currently Obsessed.
  InstagramFacebook Oficial PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że to pozycja po którą warto sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny pomysł na prezent dla młodszego rodzeństwa taka książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. poleciłabym ją mojej siostrzenicy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie idealna książka dla dzieci. =)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajna książka :) Idealna dla mojej siostry :)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzi lubię to wydawnictwo, aktualnie czytam książkę od nich:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetnie kwestie porusza książka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzieciom przydałaby się lektura jak postępować ze zwierzakami, które kupują im rodzice, bo traktują je czasami jak jakieś plastikowe zabawki. Szkoda mi tych chomików i królików (i kotów) jak widzę co NIEKTÓRE dzieciaki z nimi robią. No ale co się dziwić, jak takie ogłupiające bajki w TV dziś pokazują. A rodzice czasu nie mają, żeby zwrócić uwagę - królik jest "czasoumilaczem" i spełnia zadanie. Jak padnie, to się kupi nowego :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, niektórym ludziom się wydaje że zwierzęta to zabawka, kupują je małym, jeszcze nieodpowiedzialnym dzieciom, a potem te małe stworzenia tylko cierpią :(.

   Usuń
 14. Mojemu synkowi czytam już książki na dobranoc, jak na początek wybieram bardziej znane baśnie, bajki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ojejku! Jak ja się cieszę, że taka książka w ogóle powstała ! Serce mi zabiło szybciej widząc szczurka na okładce <3 Mam w domu dwóch takich urwisów. Jeden jest biało szary a drugi czarny :) Pozdrawiam ślicznie i oczywiście obserwuję ! Zaobserwujesz mnie też :* ?

  http://szymkowerobotki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń