piątek, 9 grudnia 2016

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP.pl - "Trudne pytania..." Elżbieta Zubrzycka

W życiu każdego rodzica przychodzą takie momenty, gdy dziecko zaczyna zadawać różne trudne pytania, akurat sama jestem na takim etapie i są momenty kiedy nie wiem jak wybrnąć, jak tłumaczyć dziecku różne rzeczy np. dotyczące śmierci.
W dzisiejszym wpisie chciałam Wam zaprezentować ciekawą książkę dostępną na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, przeznaczoną dla rodziców/wychowawców borykających się z podobnym problemem co ja. Książka nosi tytuł "Trudne pytania dla dorosłych. Jak rozmawiać o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach. Optymistycznie i pogodnie" i jest drugą z serii książek autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej, udzielającą odpowiedzi na wiele trudnych tematów życiowych, o które dzieci najczęściej pytają. Pierwsza książeczka "Motylek" jest skierowana do dzieci, natomiast dziś omawiana, przeznaczona jest dla dorosłych, jej celem jest przekazanie rodzicom odpowiedniej wiedzy o tym jak rozmawiać z dzieckiem gdy pyta o różne zagadnienia trudne do wytłumaczenia.
Informacje szczegółowe:

Tytuł: “Trudne pytania dla dorosłych. Jak rozmawiać o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach. Optymistycznie i pogodnie"
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP
Oprawa: miękka
Liczba stron: 80
Rok wydania: 2016


Książka bardzo efektownie się prezentuje, przykuwa uwagę kolorową okładką, napisana jest na przyjemnym w dotyku papierze kredowym. Podzielona na dwie części, pierwsza z nich dotyczy tego co powinny wiedzieć dzieci, a druga z kolei mówi o tym co powinni wiedzieć dorośli.
Napisana jest przystępnym językiem, w pierwszym dziale każdy umieszczony temat jest w pierwszej kolejności dokładnie omówiony, a następnie znajduje się specjalna ramka, w której autorka przekazuje co powiedzieć dziecku, gdy zadaje pytanie związane z tym konkretnym tematem.
W dziale dla dorosłych z kolei podjęte są tematy omawiające nasze zachowania i myślenie w różnych trudnych sytuacjach życiowych. Wiadomo, że dużo zależy od naszych osobistych relacji z bliskimi i od naszej osobowości, ale czasami nie wiemy jak się zachować np. przy osobie chorej czy umierającej, to właśnie tutaj autorka doradza osobom dorosłym jak radzić sobie w takich ciężkich chwilach.

Książka podejmuje wiele tematów tabu, które dotyczą każdego z nas, a jednak niechętnie o nich mówimy i nie wiemy jak rozmawiać o nich z dziećmi. Podjęta jest tu tematyka związana ze śmiercią, chorobą, tęsknotą, stratą i silnymi emocjami towarzyszącymi tym wydarzeniom. Autorka udziela w tej publikacji konkretnych wskazówek jak dobierać odpowiednie słowa, zachować spokój i wykazać się wiedzą oraz mądrością przy tego typu rozmowach.
Książka nie tylko uczy co mówić dzieciom, ale także zmusza do refleksji, do zastanowienia się nad tematyką życia i śmierci i w niektórych przypadkach, do poszerzenia swojej świadomości w tym zakresie. Z pewnością jest ona pewnego rodzaju wsparciem dla nas, dorosłych, którym ciężko pogodzić się z przemijaniem, z chorobami, z cierpieniem i ze śmiercią, pomoże zaakceptować myśli o tym co nieuniknione.

Myślę, że książka jest warta polecenia dla każdego rodzica i wychowawcy, dzięki niej łatwiej nam będzie rozmawiać ze swoimi pociechami o trudnych, życiowych sprawach. Wskazówki w niej zawarte pozwalają na odpowiednie przygotowanie się do takich rozmów i uświadomienie sobie wielu kwestii, które być może do tej pory nie zaprzątały nam głowy. Polecam :).Książkę można dostać w księgarni Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego GWP.pl w cenie 15.90 zł >>KLIK<<


Facebook18 komentarzy:

 1. Great post dear! :)
  New post on my blog: http://vesnamar.blogspot.rs/2016/12/plus-size-dresses-from-fashionmiacom.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Rady moga oczywiscie byc pomocne, ale ja jakos za takimi poradnikami nie przepadam. W sumie jedyny poradnik jaki uzywalismy, to o ciazy byl;) zadna ksiazka nie bedzie mi mowila jak zyc;) to sa trudne tematy. Obawial bym sie o to, ze moje dziecko szperajac po szafkach mogloby ja znalezc za wczesnie. To tylko moja skromna opinia;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, że są takie książki, które pozwalają rodzicowi się podszkolić z trudnych pytań. Nie wątpię, że z niektórych bardzo trudno jest wybrnąć, pamiętam jak sama byłam bardzo dociekliwym, cwanym dzieciaczkiem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Thanks a lot :D

  you always have the best book reviews :D

  NEW REVIEW POST | Products For Dry Hair and Slightly Damage.
  InstagramFacebook Oficial PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Lektura znajdzie wielu zwolenników, u mnie nie koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, another amazing book! It looks so interesting... Thanks for sharing :)

  Kisses,
  Le Style et Moi
  http://lestyleetmoi.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam kilka książek tego wydawnictwa! Bardzo przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie książki. Na studiach sporo się o tym uczyliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, że są takie książki :) pomagają rodzicom przynajmniej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobra książka, ułatwiająca wytłumaczenie dziecku trudnych kwestii :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny pomocnik dla rodziców. Czasami ciężko jest odpowiedzieć w prosty sposób na trudne pytania dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajna pomoc w kłopotliwych sytuacjach

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa pozycja czasami ciężko odpowiedzieć na trudne pytania.

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że wielu osobom ta książka się przyda :) Buziaki

  OdpowiedzUsuń