czwartek, 23 marca 2017

Wydawnictwo Muza - "Szczęście. Poradnik dla pesymistów" Olivier Burkeman

W dzisiejszym świecie pogoń za szczęściem staje się obowiązkowym elementem naszego życia, nie zawsze wiemy czym jest to szczęście dla nas, ale za wszelką cenę staramy się je osiągnąć. W księgarniach lawinowo pojawiają się poradniki uczące jak myśleć pozytywnie, pokonać strach, być odważnym, osiągać cele i być szczęśliwym, wiele osób wydaje grube pieniądze na korzystanie z usług wszelkiego trenerów rozwoju osobistego i coachów, którzy poprzez swoje cenne porady mają ułatwić dążenie do szczęścia.
Pragniemy, by otrzymać gotowy przepis na udane życie, jednak najczęściej okazuje się, że przekazy płynące z książek o szczęściu i porad coachów są po prostu banalne.
Ciekawą publikacją, w której autor ma zupełnie inny pogląd na temat szczęścia i rozprawia się z tym wszechobecnym kultem optymizmu, jest książka "Szczęście. Poradnik dla pesymistów" autorstwa Oliviera BurkemanaOpis:


 • Tytuł oryginału: The Antidote
 • Wydanie: 1
 • Data wydania: 15.03.2017
 • Oprawa: miękka
 • Liczba stron: 256
 • Format: 14.5 x 20.5 cm
 • Cena katalogowa: 34,90 
 • ISBN: 978-83-287-0407-7
 • Autor: Oliver Burkeman


Gdy otrzymałam książkę "Szczęście. Poradnik dla pesymistów", od razu pomyślałam sobie, że na pewno znajdę tam ciekawe porady, dzięki którym nauczę się myśleć pozytywnie i podchodzić do życia z wielkim optymizmem. Przyznam się, że sama mam tendencje do poszukiwania takich złotych sposobów na osiąganie szczęścia, chętnie czytam różnego rodzaju poradniki, blogi i oglądam filmy, w których autorzy motywują i radzą jak osiągnąć swój życiowy sukces. W związku z tym byłam przekonana, że otrzymałam kolejny taki poradnik z przepisem na szczęście i jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że przekaz jaki niesie książka jest zupełnie inny niż w większości tego typu publikacji.
Autor, na przekór istniejącym trendom, proponuje by do kwestii osiągnięcia zadowolenia podejść z dystansem, podaje alternatywną drogę do osiągania szczęścia i sukcesu, polegającą na pogodzeniu się z porażką, pesymizmem, niepewnością i brakiem bezpieczeństwa, czyli rzeczami, których na co dzień staramy się unikać.

W swoim poradniku, Olivier Burkeman nie obiecuje szczęścia, nie podaje prostej i gotowej recepty na udane życie, ale zachęca do zmiany myślenia, co ma nas do tego szczęścia przybliżyć. Autor dokonuje przeglądu koncepcji szczęścia od starożytnej Grecji, aż po nowoczesne teorie psychologiczne, podaje przykłady ludzi, których łączy nietypowy sposób myślenia, a są nimi filozofowie greccy, buddyści, twardo stąpający po ziemi konsultanci biznesowi, eksperci do spraw terroryzmu czy awangardowi psychologowie. Poprzez te przykłady autor próbuje pokazać, że zadowolenie z życia można także osiągnąć idąc "negatywną" drogą, która polega na nieprzejmowaniu się wydarzeniami, na które nie mamy wpływu, akceptowaniu życia takiego jakim jest, pogodzeniu się z porażkami, niepewnością, brakiem poczucia bezpieczeństwa, a także na uświadomieniu sobie swojej śmiertelności i próbie oswojenia się z nią.
Według autora człowiek może być szczęśliwy, kiedy m.in. jest gotowy by doświadczać tych negatywnych emocji, bo życie niestety nie jest i nigdy nie będzie usłane samymi pozytywnymi uczuciami i jak mówi piosenka Dżemu "W życiu piękne są tylko chwile...".

Trzeba przyznać, że podejście autora jest specyficzne i nietypowe, a książka okazała się być ciekawą alternatywą dla standardowych przekazów na temat osiągania szczęścia. Jednak spostrzeżenia autora są tutaj słuszne, uważa on że to nadmierna gonitwa za szczęściem przynosi wręcz odwrotny skutek, a każda porażka doprowadza do zwiększonej frustracji. Wszechobecny kult optymizmu może się okazać złudny, a nakaz pozytywnego myślenia i stałe wysiłki by być szczęśliwym, są wpędzającą w rozpacz pułapką i w rezultacie prowadzą do tego, że jesteśmy nieszczęśliwi.
"Negatywna droga" proponowana przez autora to nie jest jakiś jedyny, słuszny sposób na bycie szczęśliwym, nie znajdziemy tu wyczerpującego rozwiązania i poradnikowych sztuczek wyszczególnionych w podpunktach, uczących jak żyć, ale jest to pewnego rodzaju metoda mówiąca jak podejść do życia inaczej niż głoszą motywacyjne hasła, którymi jesteśmy na każdym kroku bombardowani.
Myślę, że publikacja "Szczęście. Poradnik dla pesymistów" jest jak najbardziej warta uwagi, może pomóc w zmianie podejścia do życia i poglądów na wiele spraw, pozwoli także zaczerpnąć wiele cennych wskazówek. Jeśli jesteście takimi "poszukiwaczami szczęścia", polecam przeczytać ten poradnik :).


Facebook19 komentarzy:

 1. Taką książkę chętnie bym przygarnęła do biblioteczki :)

  Mogłabyś kliknąć w linki w najnowszym poście TUTAJ ? Dzięki;*

  OdpowiedzUsuń
 2. Z reguły jestem raczej optymistą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oi amore!
  Eu achei a edição do livro linda, não sei se leria pois não gosto dessa temática (faço parte daquela minoria que não gosta da proposta rsrs).
  Mesmo assim, adorei a dica.
  Beijos
  http://lua-literaria.blogspot.com.br/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka z powodu alternatywnych porad i złamania pewnych stereotypów dotyczących poczukiwania szczęścia na siłę. Jednakże mnie to zdecydowanie by się przydało coś na radzenie sobie ze stresem lub jak przesatć się denerwować :( Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 5. Hello Mrs. Rose,
  This book seems to bei profound, which is highly interesting for me. Buddha also found conclusions to the topic 'having luck'.
  Have a happy evening.
  Nancy 😃

  OdpowiedzUsuń
 6. Greta post,

  Kisses
  https://pimentasdeacucar.blogspot.com.br

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie ostatnio było mało szczęścia, ale byłam twarda i dałam radę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Thanks a lot :D

  seems to be super interesting my friend :D

  NEW FASHION POST | Trend Alert: Say HELLO to the NEW Minimal Style.
  InstagramFacebook Oficial PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią bym przeczytała, czasem mam pesymistyczne podejście do życia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z takich poradników zawsze wyciągniemy coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Very interesting book, thanks for the review.
  Great post!
  http://realidadecaotica.blogspot.com.br/

  OdpowiedzUsuń
 12. O tak, nawet nie tylko pesymiści powinni przeczytać ten poradnik :D

  OdpowiedzUsuń