poniedziałek, 13 marca 2017

Wydawnictwo Muza - "Zdrowy jak japońskie dziecko" Naomi Moriyama i William Doyle

Coraz większym problemem dotyczącym wielu krajów (w tym Polski) jest otyłość i choroby cywilizacyjne jak nowotwory, choroby serca, cukrzyca, miażdżyca itp. Niestety problem ten jest poważny i co roku zbiera coraz większe żniwo, ludzie nie tylko chorują już od najmłodszych lat, ale także przedwcześnie umierają z powodu wspomnianych powyżej chorób.
Oczywiście główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmiana stylu życia jaka nastąpiła w ostatnich latach, spożywanie wysoko przetworzonej żywności i brak ruchu, a najgorsze jest, że dotyczy to coraz młodszych pokoleń, mnóstwo dzieci cierpi na otyłość, a nawet cukrzycę.
Przykra i smutna prawda jest taka, że potępiamy alkoholizm, narkomanię czy palenie papierosów, a na to, co nas najbardziej zabija, jest ogólne społeczne przyzwolenie i większość osób nie widzi w tym nic złego, z uśmiechem na ustach trujemy siebie i własne dzieci.

Jak wiecie, sama do niedawna należałam do osób żyjących w ten sposób, miałam problem z otyłością i z chęcią opychałam się słodyczami i wszelkiego rodzaju niezdrowymi przekąskami. Odkąd uświadomiłam sobie jak ważna jest zmiana stylu życia, postanowiłam także wprowadzać zdrowe nawyki w domu i zachęcać męża i syna do jedzenia pełnowartościowych produktów, większej aktywności fizycznej i unikania słodyczy. Oczywiście w przypadku dziecka to nie jest takie proste, o wiele łatwiej by było gdyby syn od urodzenia był uczony takich zasad, bo przyzwyczajenia robią swoje, a trudno wymagać od dziecka by w swoich wyborach kierowało się zdrowym rozsądkiem i myślało o zdrowiu.
W związku z tym chętnie zaglądam do poradników, z których można się dowiedzieć co nieco jak postępować z dzieckiem w takiej sytuacji i jak przestawić je na zdrowszy styl życia. Bardzo inspirującą publikacją, okazała się być książka "Zdrowy jak japońskie dziecko" autorstwa Naomi Moriyama i Wiliama Doyle.Opis:

 • Tytuł oryginału: Secrets Of The World's Healthiest Children
 • Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
 • Wydanie: 1
 • Data wydania: 01.03.2017
 • Oprawa: miękka
 • Liczba stron: 304
 • Format: 14.0 x 20.3 cm
 • Cena katalogowa: 34,90
 • ISBN: 978-83-287-0398-8
 • Autor: Naomi Moriyama, William Doyle


Autorzy książki, Naomi Moriyama i William Doyle, to małżeństwo, ona pochodzi z Japonii i analizuje dowody na to, że mali Japończycy cieszą się najlepszym zdrowiem na świecie. Japonia jest narodem, który zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu w długowieczności w zdrowiu, jak i zachowującym bardzo niski poziom otyłości dziecięcej w stosunku do reszty świata.
Aktualnie para mieszka w USA, ale w celu napisania tej interesującej publikacji, wybrali się w rodzinne strony Naomi, by poszukać odpowiedzi na pytanie, co takiego robią Japończycy, że ich dzieci są szczupłe i zdrowe? Wcześniej wydali także książkę skierowaną do kobiet pt. "Japonki nie tyją i się nie starzeją". 

Książka napisana jest przystępnym językiem, podzielona na trzy części i aneksy z ważnymi ciekawostkami. W pierwszej części autorzy zastanawiają się w jaki sposób można rozwiązać światowy problem związany z otyłością i chorobami cywilizacyjnymi.
Kolejna i zarazem główna część, to sekrety pielęgnacji zdrowia, tutaj zawarte są spostrzeżenia i wiedza autorów jaką zdobyli podczas swojej podróży, gdzie nie tylko obserwowali życie przeciętnego, japońskiego dziecka, ale także przeprowadzili wiele wywiadów z lekarzami, naukowcami i ekspertami w dziedzinie zdrowia. 
W ostatniej części znajdziemy inspiracje japońskich posiłków, tutaj można poczytać na temat kultury jedzenia w Japonii, poznać ciekawe składniki, które są stałym elementem tamtejszej kuchni, a także poznać rodzinne przepisy w japońskim stylu.

Książka "Zdrowy jak japońskie dziecko" ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie rodziców, by wprowadzali zdrowe nawyki żywieniowe u swoich dzieci. Mimo, że jest to poradnik oparty o kulturę i kuchnię japońską, to rady w nim zawarte mogą być zastosowane w każdym domu, są to zasady uniwersalne.
Dzięki tej publikacji poznamy nie tylko sekrety długowieczności, zdrowia i szczupłej sylwetki Japończyków, oparte o liczne badania naukowe i opinie ekspertów, ale także dowiemy się w jaki sposób zachęcać własne dzieci do zmiany stylu życia, ta część dotyczy sfery psychologicznej związanej odżywianiem. 
Według mnie publikacja jest jak najbardziej warta przeczytania, zawiera wiele praktycznych porad, które rodzice mogą wprowadzić w życie i tym samym zadbać o dobre zdrowie i kondycję swojego dziecka. Polecam :).


Facebook23 komentarze:

 1. which the book was in English, would love to read it.

  Glowyshoes's blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa pozycja, sporo można się dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Thanks a lot :D

  sounds super interesting my dear :D Love book reviews

  NEW DIY POST | Hand to Support Rings.
  InstagramFacebook Oficial PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Great post dear! :)
  kiss
  vesnamar.blogspot.rs

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto poznać tą lekturę, zdrowe żywienie jest w obecnych czasach wskazane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie cierpię takich książek i jakoś nie jestem w stanie się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 7. very nice book :) thanks for sharing.

  have a nice day!

  annashines.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdrowe żywienie to podstawa warto poznawać nowe przepisy

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz rację, to co wyniszcza nasze zdrowie najbardziej to właśnie jest na to przyzwolenie i pobłażliwe uśmieszki bo przecież co z tego, że zjemy sobie jeszcze jedno ciastko ;) a właśnie powinniśmy zwracać uwagę nawet na małe aspekty. Pracuję z dziećmi i widzę ile przynoszą słodyczy nawet na jedne dwugodzinne zajęcia: a tu batonik, a tu rogalik z czekoladą i popijamy tymbarkiem. Rodzice trochę bagatelizują taki problem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś ciekawego dla każdego, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja im ugotuję wszystko, tylko żeby to zjedli ;)
  Sama książka musi być ciekawa, ale moich dzieci raczej nic nie przekona do jedzenia zdrowej żywności, wolą być głodne :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiele można się z niej dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 13. To jedna z tych książek, dzięki której autentycznie można dowiedzieć się czegoś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie każdy rodzic powinien ją przeczytać :) Cała rodzina na tym skorzysta ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekaw apozycja, nie czytam takich książek, może nadrobię na urlopie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. nie czytam takich poradników, niestety :)

  OdpowiedzUsuń