poniedziałek, 27 marca 2017

Wydawnictwo RM - "Metoda Montessori w domu" Delphine Gillles Cotte

Każdy rodzic wie jak to jest, gdy dziecko chce robić to co dorośli i do wszystkiego wciska rączki, niejednokrotnie narażając się na niebezpieczeństwo np. w kuchni. Sama doskonale znam ten stres i obawy związane z tym, że dziecko niechcący może sobie zrobić krzywdę, ale też i z codziennymi, mniej istotnymi drobiazgami, jak to, że może nabrudzić, coś wysypać, wylać, czy zepsuć, w związku z tym wymaga stałej kontroli, a rodzic musi mieć oczy dookoła głowy.
Dobrym rozwiązaniem na uniknięcie niechcianych wydarzeń, związanych z chęcią "pomocy" rodzicom przez małego szkraba, przy różnych czynnościach domowych, jest uczenie dziecka samodzielności już od najmłodszych lat i demonstrowanie mu jak poprawnie wykonywać dane zadanie. Oczywiście wszystko to musi być dostosowane do wieku i umiejętności dziecka, a rodzic powinien mieć nad tym nadzór.
Niezwykle pomocna w tej dziedzinie, może się okazać metoda Montessori, której nazwa pochodzi od nazwiska twórczyni - Marii Montessori.


Kim była Maria Montessori?


Maria Montessori (ur. 31 sierpnia 1870 w Chiaravalle, zm. 6 maja 1952 w Noordwijk aan Zee w Holandii) – włoska lekarka, twórczyni systemu wychowania dzieci zw. metodą Montessori.
Metoda ta kładzie nacisk na swobodny rozwój dzieci. Przeciwstawia się systemowi szkolnemu, tłumiącemu aktywność dzieci, którego symbolem była dla Marii Montessori „szkolna ławka”. Montessori uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dzieci, umożliwianie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Odkryła także zjawisko polaryzacji uwagi u dzieci. W 1907 otworzyła przedszkole Casa dei Bambini (pol. Dom Dzieci).
Była szesnastą kobietą-lekarzem we Włoszech.

Myśl pedagogiczna
Metoda Montessori wywodzi się od badań nad dziećmi z problemami psychicznymi, ale później została rozszerzona na badanie edukacji dla wszystkich dzieci. Montessori twierdziła, że jej metoda stosowana w pracy z niepełnosprawnymi ludźmi była także stymulująca, gdy była stosowana w edukacji normalnych dzieci. Według Montessori dziecko jest określone jako kompletny byt, zdolny do rozwijania twórczej energii i posiadający predyspozycje moralne (np. do miłości), które to cechy zostały zduszone przez dorosłych.
Podstawową zasadą musi być wolność ucznia, ponieważ tylko ona wyzwala kreatywność dziecka obecną w naturze. Z wolności powinna zrodzić się dyscyplina. Zdyscyplinowana jednostka jest w stanie kontrolować się sama i przystosować się do zasad obowiązujących w życiu. Okres dzieciństwa jest okresem ogromnej kreatywności, jest to etap życia, w którym umysł dziecka chłonie cechy otoczenia i przyswaja je. Dzięki ideom Montessori zmieniło się wiele zasad pedagogicznych obowiązujących w pierwszych latach dwudziestego wieku. Dzieci miały nauczyć się dbać o siebie i były zachęcane do podejmowania własnych decyzji.
Montessori opracowała wszystkie swoje zasady pedagogiczne bazując na konstruktywnej krytyce naukowej psychologii.
Maria Montessori określa dziecko jako duchowy embrion, u którego rozwój psychiczny jest związany z rozwojem biologicznym. W rozwoju psychicznym istnieją okresy, w których dzieci mają większą możliwość rozwijania specjalnych talentów.

Źródło: Wikipedia


Bardzo ciekawą publikacją skierowaną do rodziców pragnących zastosować wspomnianą powyżej metodę Montessori, jest nowość Wydawnictwa RM - "Metoda Montessori w domu", której autorem jest Delphine Gilles Cotte.

Opis szczegółowy:

Tytuł: "Metoda Monessori w domu"
Autor: Delphine Gillles Cotte
Liczba stron: 192
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2017
Cena: 29.99 zł, dostępna jest w sklepie empik.com, a także na stronie Wydawnictwa RM w cenie 24.99 zł >>KLIK<<


Książka już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę piękną, kolorową okładką, która jest wstępem do dalszej części, równie barwnej i ciekawej, bogatej w ilustracje i zdjęcia.
W spisie treści mamy podział na różne ćwiczenia związane np. z sortowaniem, nalewaniem i przesypywaniem, czy też codziennym życiem, rozwijające kreatywność i zdolności manualne u dziecka. Jednak zanim przejdziemy do ćwiczeń, warto się zapoznać ze słowem wstępnym, gdzie dokładnie opisane jest na czym polega metoda Montessori i jak poprawnie korzystać z książki, a także jak zorganizować przestrzeń Montessori w domu i przedszkolu oraz jak przygotować zestaw edukacyjny Montessori. Tutaj znajdziemy też kilka informacji na temat wolności i dyscypliny, samodzielności, znaczenia porządku, roli dorosłego podczas wykonywania wspomnianych ćwiczeń oraz instrukcje jak je poprawnie przedstawiać.

Publikacja zawiera aż 80 rozwijających ćwiczeń edukacyjnych wykorzystujących zalety metody Montessori. Przy każdym ćwiczeniu znajdziemy szczegółowy opis jak się do tego zabrać, wraz z informacją mówiącą krótko, czemu ma służyć dane zadanie, jakie zdolności i umiejętności rozwija u dziecka, czego maluch ma się nauczyć wykonując to ćwiczenie. W dalszej części umieszczona jest tabelka, w której podane są artykuły potrzebne do wykonania zadania, instrukcja oraz wskazówki, a także zdjęcia i obrazki prezentujące efekt końcowy wykonanej czynności.
Większość stron wzbogacona jest ciekawymi cytatami dzieci i osób dorosłych wykorzystujących metodę Montessori na co dzień, a także złotymi myślami samej twórczyni - Marii Montessori.

Książka "Metoda Montessori w domu" to bardzo ciekawa propozycja dla każdego rodzica pragnącego uczyć swoje dziecko samodzielności, rozwijać jego zdolności i kreatywność, uczyć dyscypliny i porządku, dając mu jednocześnie dużo wolności i swobody. Wykorzystane w publikacji materiały każdy z nas posiada w domu, są to głównie rzeczy z odzysku jak: kartony, papiery, kawałki drewna, materiały, butelki i wiele innych produktów, dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Te pomysłowe zabawy, pokazują, że nie trzeba wydawać kolosalnych sum na zabawki i artykuły plastyczne, by dziecko z powodzeniem mogło się rozwijać i uczyć, można powiedzieć że są to inspiracje dla każdego i na każdą kieszeń.
Dzięki publikacji "Metoda Montessori w domu" odkryjemy atrakcyjne propozycje na spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem i zabicie nudy, znajdziemy w niej ciekawe sposoby na naukę poprzez zabawę, które z pewnością przypadną do gustu dzieciom jak i rodzicom, a także pedagogom pracującym z maluchami.
Książka jak najbardziej warta polecenia :).Słyszeliście o metodzie Montessori?


Facebook


17 komentarzy:

 1. ale fajna kolorowa, książeczka- lubię takie propozycje, co można razem z dzieckiem, coś z niczego stworzyć. Super! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Thanks a lot :D

  look an amazing book dear :D I'm curious to try!

  NEW REVIEW POST | Mary Kay: TimeWise Matte-Wear Liquid Foundation.
  InstagramFacebook Oficial PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory nie zapoznałam się z ta metodą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno super rozwijające tez umysł, ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej metodzie bo pisałam kiedyś o niej pracę ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę kupić tą książkę. Czytałam już co nieco o Montesorri, ale na razie głównie w odniesieniu do urządzania pokoju dziecięcego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Metoda Montessori to jedna z najlepiej rozwijających :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie książeczki jako mała dziewczynka bardzo lubiłam. =)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oi amore!
  Ótimo post, tenha uma semana abençoada.
  Beijos
  http://lua-literaria.blogspot.com.br/

  OdpowiedzUsuń
 10. This book is for sure useful. Great review!

  www.fashionradi.com

  OdpowiedzUsuń
 11. amazing book
  http://retromaggie.blogspot.pt/

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak byłam mała uwielbiałam takie kreatywne zabawy, fajnie że książeczka jest podzielona tematycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno warto przeczytać, wszak z Metody Montessori wielu rodziców może coś dla siebie uszczknąć.

  OdpowiedzUsuń