czwartek, 6 kwietnia 2017

Wydawnictwo Muza - "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia"

Ostatnio pojawia się coraz więcej publikacji nawiązujących do stylu życia Japończyków, powstają książki dotyczące urody, kuchni i dobrego zdrowia jakim się cieszą mieszkańcy Japonii.
Rzeczywiście, w rankingach dotyczących długowieczności i kwestii zdrowotnych, Japonia zajmuje pierwsze miejsca, dlatego autorzy licznych publikacji szukają tam wskazówek na udane, szczęśliwe życie w dobrym zdrowiu i kondycji, aż do późnej starości.
Książka "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia" autorstwa Hectora Garcii i Francesca Millaresa, przedstawia właśnie jeden z takich sekretów Japończyków, a dokładnie mieszkańców Okinawy, na długie i szczęśliwe życie, pełne radości, pasji i różnych aktywności, aż do samego końca.
Opis:

 • Tytuł oryginału: IKIGAI
 • Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
 • Wydanie: 1
 • Data wydania: 01.02.2017
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Liczba stron: 224
 • Format: 14.0 x 20.3 cm
 • Cena katalogowa: 34,90
 • Autor: Francesc Miralles Contijoch, Hector Garcia Piugcerver


Powiem szczerze, że perspektywa życia ponad 100 lat jakoś mi się nie widzi, gdyż nie należę do ludzi, którzy czerpią ogromną radość z życia i momentami czuję się nim bardzo zmęczona. Taka już jestem, chyba cierpię na pewnego rodzaju ból istnienia i już od czasów nastoletnich mam problemy natury egzystencjalnej, z czym oczywiście staram się sobie radzić, ale moim celem zdecydowanie nie jest długowieczność :).
Jednak książkę "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia" przeczytałam z zapartym tchem, bo należy ona do tego rodzaju publikacji, które bardzo lubię, dotyka sfery psychologicznej, mówi o sensie życia i nawiązuje do zasad Buddyzmu, które są mi bliskie i staram się je stosować na co dzień.
Według autorów, tym co daje prawdziwe szczęście mieszkańcom Japonii, jest tzw. "Ikigai" - japońskie pojęcie, które można przetłumaczyć jako "szczęście płynące z bycia stale zajętym", czyli w skrócie chodzi o to, by dogłębnie poznając samego siebie, odnaleźć pasję, która pozwoli odkryć sens życia. 

Autorzy, by napisać tą ciekawą publikację, wybrali się w podróż po Okinawie, gdzie na każde 100 tysięcy ludzi przypada ponad 24 stulatków, co daje wynik najlepszy spośród wszystkich krajów na świecie. Obserwując życie tamtejszej społeczności, autorzy spisali kilka zasad, którymi mieszkańcy Okinawy kierują się na co dzień, co ma znaczny wpływ na ich długowieczność i zadowolenie z życia. 
W książce, filozofia Ikigai jest przeniesiona na zachodni grunt i zgłębiona z punktu widzenia psychologii popularnonaukowej i rozwoju osobistego. Jednak oprócz licznych informacji na temat samego Ikigai i odkrywania sensu życia, znajdziemy tam także ciekawostki dotyczące zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, odpowiedniej higieny snu i wielu zasad nawiązujących do Buddyzmu, jak np. teraźniejszość i nietrwałość rzeczy, istota medytacji, dostrzeganie piękna w ulotnej i niedoskonałej naturze wszystkiego co nas otacza, czy wzmacnianie odporności psychicznej. 
Dodatkowo publikacja wzbogacona jest o krótkie historie najstarszych ludzi Wschodu i Zachodu, a także zawiera elementy podróżnicze, gdzie autorzy wspominają o tradycjach i codzienności mieszkańców kraju stulatków, oraz o swoich wrażeniach i przygodach związanych z podróżą. 

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, zawiera ona wiele cennych wskazówek, które mogą poprawić jakość życia i pomóc odnaleźć swoje Ikigai. Autorzy zwracają uwagę, na to, że w Japonii nie istnieje słowo "emerytura" rozumiane tak jak w krajach zachodnich, a mieszkańcy tamtego zakątka świata do późnej starości są aktywni, starają się rozwijać, tworzyć, odkrywać pasje i powody, dla których z uśmiechem na ustach wstają codziennie rano.
Podsumowaniem książki jest "10 zasad Ikigai" takich jak: aktywność i niezatrzymywanie się, spokój, skupienie, wdzięczność, uśmiech, otaczanie się dobrymi ludźmi, odnawianie relacji z przyrodą, dbanie o formę i odpowiednia dieta, chwytanie dnia i podążanie za swoim Ikigai. 
To właśnie stosowanie się do powyższych zasad może przynieść człowiekowi satysfakcję, nadać życiu sens i sprawić, że do końca swoich dni będzie czuł się przydatny społeczeństwu i samemu sobie. 
Książka idealnie trafiła w mój gust i bardzo chętnie ją czytałam, wiele treści w niej zawartych znałam już wcześniej i na bieżąco staram się je wprowadzać w życie.
Według mnie publikacja jest jak najbardziej warta polecenia, zwłaszcza dla osób, które poszukują sensu swojego życia, nie odczuwają szczęścia i satysfakcji w swojej rzeczywistości i chcieliby coś zmienić, ale nie do końca wiedzą jak. Polecam :).


Facebook19 komentarzy:

 1. Książka wydaje się bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. właśnie widziałam ostatnio wysyp książek japońskich i kurcze aż mnie kusi,żeby przeczytać ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Very interesting, I knew japanese people were one of the people with the highest longevity, italian people too. I guess anybody would like to live longer if there were to have the dear ones beside, because it would be very sad to live alone. It seems a very interesting book because it offers a view on a better life.
  Wish you a fantastic day!
  Greetings,
  Flo from
  https://femeieastazi.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka prezentuje się świetnie! Sama mam ochotę ją kupić. :) Może dzięki japońskim poradom my także będziemy żyć bardzo długo. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Não conhecia mais amei a resenha ótimo livro, obrigado pela visita.
  Blog: https://arrasandonobatomvermelho.blogspot.com.br
  Canal:https://www.youtube.com/watch?v=DmO8csZDARM

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym się z nią zapoznała, ale w tej chwili mam co czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Very good post, I love your blog Rose, have a good day dear. Kisses

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozycja jak najbardziej dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niezbyt lubię takie poradniki,ale rozumiem że niektórym są potrzebne,ja czerpię radość ze swojego wnętrza :D
  Natomiast jeśli chodzi o długowieczność,też mam mieszane uczucia i wątpię żeby coś zagwarantowało nam życie do setki :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka brzmi bardzo ciekawie i z przyjemnością ją przeczytam! Japonia bardzo mnie ciekawi!

  OdpowiedzUsuń
 11. tak jak napisałaś na początku posta. Coraz bardziej zaczynamy się fascynować kultura japończyków. Skopiujmy od nich wszystko, to będziemy tak samo smutnym narodem. Zobacz jaka depresja panuje u Nich. Większość facetów ma problem ze znalezieniem żony. ehh.. durnie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesting book
  http://retromaggie.blogspot.pt/

  OdpowiedzUsuń
 13. Na kolejną książke mnie Kochana zachęciłaś :) Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń